ალილო
გაკვეთილის გეგმა
საგანი:
ქართული ენა
სასწავლო საკითხი: ალილო-ანზორ
ერქომაიშვილი
|
კლასი:
III
პედაგოგი:
ნინო მამუჩიშვილი
|
||||||||||||
საჭირო დრო:
45 წთ
მოსწავლე:
27
სსსმ
მოსწავლე არ მყავს
|
|||||||||||||
ეროვნული სასწავლო
გეგმის შედეგი:
ქართ.დაწყ.(I).2. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით
განსაზღვრული სხვადასხვა ტიპის ტექსტების მოსმენა, გაგება-გააზრება და გადმოცემა.
Ø ამოიცნობს ტექსტის თემას;
Ø
ასახელებს ტექსტში ასახულ ფაქტებს, პერსონაჟებს;
Ø ამოიცნობს ტექსტის შინაარსს სათაურის მიხედვით.
ქართ.დაწყ.(I).5. მოსწავლემ უნდა შეძლოს ზეპირმეტყველების
ნაცნობი სტრატეგიების გამოყენება მიზნის შესაბამისად.
Ø იყენებს საყრდენებს/მინიშნებებს (მაგ.,
შეთავაზებული მარტივი გრაფიკული მაორგანიზებლების) ინფორმაციის დასახარისხებლად;
ქართ.დაწყ.(I).6. მოსწავლემ უნდა შეძლოს გაწაფულად
კითხვა.
Ø ამოიცნობს ტექსტის თემას, წვდება დედააზრს (მთავარ
იდეას);
Ø ტექსტში ეძებს და პოულობს კონკრეტულ ინფორმაციას
(როდის, სად, რამდენი, როგორი, რამდენ ხანს, რამდენჯერ და სხვ.);
Ø აკავშირებს ერთმანეთთან ექსპლიციტურად მოცემულ ფაქტებს,
მოვლენებს, მოქმედებებს;
Ø ამოიცნობს ტექსტში მოცემულ სხვადასხვა ინფორმაციას
შორის არსებულ მიზეზშედეგობრივ კავშირებს,
გამოაქვს სათანადო დასკვნა;
Ø აჯგუფებს ინფორმაციას
კონკრეტული (მაგ., მსგავსება-განსხვავების) ნიშნით;
Ø საკუთარი სიტყვებით გადმოსცემს ტექსტის შინაარსს, ტექსტის ცალკეული მონაკვეთის არსებით ინფორმაციას;
Ø განსაზღვრავს მოქმედებათა დროსა და ადგილს;
Ø განსაზღვრავს, რა იცის / რა არ იცის ცალკეულმა
პერსონაჟმა;
Ø ამოიცნობს პერსონაჟების მოქმედებებს, გრძნობებს, ემოციებს;
Ø ამოიცნობს, რა ტიპის ურთიერთობა აქვთ პერსონაჟებს
ერთმანეთთან (ნათესაური, მტრული, მეგობრული და სხვ.);
Ø გამოყოფს სიუჟეტის განვითარების საფეხურებს (დასაწყისს,
ამბის შუა ნაწილს, დასასრულს);
Ø განსაზღვრავს რეპლიკის ავტორს, ადრესატსა და მიზანს
(რჩევის მიცემა, ინფორმირება, ახსნა, საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა და სხვ.);
Ø აკვირდება მხატვრული ტექსტების ენას, მწერლისეულ ლექსიკას;
ეძებს და პოულობს, რომელ რუბრიკას / ქვესათაურს უკავშირდება
ილუსტრაცია, წარწერა.
ქართ.დაწყ.(I).12. მოსწავლემ
უნდა შეძლოს კითხვის ნაცნობი სტრატეგიების გამოყენება მიზნის შესაბამისად.
Ø ცდილობს უცნობი სიტყვების ახსნას კონტექსტის გათვალისწინებით;
3.
|
|||||||||||||
საჭირო მასალა:
სახელმძღვანელო;
სქემა-ვიცი, გავიგე, მინდა ვიცოდე;
დაფა, ცარცი, კალმები; კომპიუტერი; პროექტორი;
|
|||||||||||||
საჭირო წინარე
ცოდნა და უნარ-ჩვევები: მოსწავლეს
უნდა ჰქონდეს ჩამოყალიბებული კითხვის უნარ-ჩვევა; მოვლენების თანმიმდევრობით დალაგება
უნდა შეეძლოს; უნდა ფლობდნენ მარტივი ტექსტის შექმნის წერით უნარ-ჩვევას; მოსმენის,
მოვლენის აღწერისა და ანალიზის უნარები;
|
|||||||||||||
მიზანი:
|
|||||||||||||
შეძლებენ კითხვის ტექნიკის გაუმჯობესებას, ტექსტში კონკრეტული
მოვლენების მოძებნას;
გაიმდიდრებენ ლექსიკურ მარაგს.
შეძლებენ
დააკავშირონ მოსმენილი ინფორმაცია ტექსტში
მოცემულ ინფორმაციასთან;
|
|||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა:
|
|||||||||||||
აქტ.1
გავაცნობ გაკვეთილის მიზანს და შეფასების კრიტერიუმებს;
მოვასმენინებ
სიმღერას „ალილო“,
აქტივობის
მიზანია გამოიცნონ გაკვეთილის თემა
5წთ
აქტ 2.ვიცი, გავიგე, მინდა ვიცოდე ალილოს შესახებ
(შევავსებ „ვიცი“ გრაფას)
აქტივობის მიზანია წინარე ცოდნის გააქტიურება 5წთ
აქტ 3.ვიდეორგოლის ჩვენება- გასაუბრება ეთნოგრაფთან
ალილოს შესახებ
აქტივობის მიზანია მოცემული ტრადიციის შესახებ ცოდნის გაღრმავება
და მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება
3წთ
აქტ 4.მოთხრობის ავტორის შესახებ
-ვინ არის მოთხრობის ავტორი?
-ხომ არ გეცნობათ ეს გვარი?
-ვისი შთამომავალია და საიდან ვიცით ეს?
აქტივობის მიზანია კავშირის დამყარება განვლილ მასალასთან 3წთ
აქტ 5.ინტერვიუ ავტორთან- ვიდეორგოლი
აქტივობის მიზანია ტექსტში ასახული ამბის მოსმენა უშუალოდ ავტორისგან 2წთ
აქტ 6 ტექსტის კითხვა
აქტივობის მიზანია კითხვის ტექნიკის გაუმჯობესება და სრულყოფა 10წთ
აქტ 7.ლექსიკურ ერთეულებზე მუშაობა
აქტივობის მიზანია ლექსიკური მარაგის გამდიდრება და გაუგებარი სიტყვების ახსნა 2წთ
აქტ 8.ტექსტის გაგება-გააზრება (დავსვამ გაგებაზე
ორიენტირებულ კითხვებს)
-სად ხდება მოქმედება?
-როდის ხდება მოქმედება?
-ვინ არიან ტექსტის პერსონაჟები?
-რა ტრადიცია
ჰქონდათ ქართველებს შობის ღამეს?
-როგორ ემზადებოდა მასპინძელი მათ დასახვედრად?
-როგორ ოჯახში არ მიდიოდნენ მეალილოეები?
-წამიკითხე ის ადგილი, სადაც აღწერილია შობის ღამე;
-ვის ოჯახში ხდება მოქმედება?
-ვინ იყვნენ სტუმრად არტემის ოჯახში?
-დღე-ღამის რომელ მონაკვეთში მოადგნენ ჭიშკარს მეალილოეები?
-როგორ გამოიყურებოდნენ მეალილოეები?
-როგორ გაეხუმრა ერქომაიშვილების მომღერალი ოჯახი
მათ?
-რა შედეგი გამოიღო ამ ხუმრობამ და რატომ? (მოიშველიეთ არგუმენტი ტექსტიდან) 10წთ
აქტივობის მიზანია გამოიყენონ კითხვის ნაცნობი სტრატეგიები
და მოიძიონ ტექსტში მოცემული ინფორმაცია და მოვლენები.
აქტ 9.რეფლექსია - დღეს გაკვეთილზე (მოსწავლეები გააკეთებენ
შეჯამებას. გაიხსენებენ რაზე იმუშავეს, რომელი აქტივობა მოეწონათ ყველაზე მეტად, თუ მოვასწრებთ შევავსებთ„ გავიგე“
გრაფას)
აქტივობის მიზანია უკუკავშირის დამყარება
5წთ
|
|||||||||||||
სწავლების შემდგომი
შეფასება:
|
|||||||||||||
პოზიტიური
განმავითარებელი შეფასება სიტყვიერად;
თვითშეფასების
რუბრიკები კითხვისთვის
|







ბეჰემოტი
სასწავლო საკითხი: ბეჰემოთი
|
კლასი: I
Mmoswavle 27
Ppedagogi: nino mamuCiSvili
| |||||||||||||||||
საჭირო დრო: 35 წთ
| ||||||||||||||||||
ეროვნუ ეროვნული სასწავლო გეგმის შედეგი:
I. 3. მ მოსწავლეს შეუძლია მართლმეტყველების ელემენტარული წესების დაცვა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ქართ. I. 4. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ქართ. I. 7. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა.
| ||||||||||||||||||
საჭირო მასალა: , კალმები, თაბახის ფურცლები, ფორმატები, მარკერები, საკითხავი წიგნები, წებო ბუკები. ფერადი ფანქრები.დაფა, ცარცი.
| ||||||||||||||||||
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: იციან ანბანის ყველა ასო, კითხულობენ სიტყვებს, გამოთქვამენ ვარაუდებს. არიან დაუფლებული ბუკში მუშაობის ელემენტარულ უნარებს.
| ||||||||||||||||||
მიმოხილვა:
| ||||||||||||||||||
მიზანი: გაწაფული კითხვის უნარ-ჩვევის ჩამოყალიბება;
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება;
ახალი ლექსიკური ერთეულების გამოყენება წინადადებაში;
წარმოსახვითი უნარ-ჩვევების განვითარება;
ფრაზებად კითხვის უნარის ჩამოყალიბება.
| ||||||||||||||||||
გაკვეთილის ფაზები:
| ||||||||||||||||||
I მთელი 15 წთ
1. იდუმალი ყუთი
2. საუბარი ბეჰემოთის შესახებ
3. ვიდეოროლიკი
4. ვარაუდების ღრუბელი
5. აუდიო კითხვა
6. გუნდური კითხვა
7. ქოროში კითხვა
|
II ნაწილი 10 წთ
1.გაუგებარ სიტყვებზე მუშაობა, სიტყვის კედელი
2.ტექსტის დაშლა წინადადებებად
3.ამომხტარი სიტყვების ჩასმა წინადადებაში
|
III მთელი 10 წთ
1.წიგნის შექმნა
2.შეჯამება
| ||||||||||||||||
სწავლების შემდგომი შეფასება:
| ||||||||||||||||||
1.დაკვირვება 4 ბავშვზე
მთელ კლასს ვამოწმებ კითხვების საშუალებით: რა გავაკეთეთ? ახალი რა ვისწავლეთ? რა დაგვეხმარა? რა გაგიჭირდათ?
|
სასწავლო საკითხი: ფუტკარი
|
კლასი: I
Mmoswavle 27
Ppedagogi: nino mamuCiSvili
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
საჭირო დრო: 35 წთ
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
ეროვნუ ეროვნული სასწავლო გეგმის შედეგი:
I. 3. მ 1.3. მოსწავლეს შეუძლია მართლმეტყველების ელემენტარული წესების დაცვა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ქართ. ქართ.1. 4. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ქართ. I. 7. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა.
ქართ. I. 13. მოსწავლეს შეუძლია კარნახით წერა და ნაბეჭდი ტექსტიდან / დაფიდან მარტივი წინადადებების გადაწერა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
• იცავს მანძილს ასოებს შორის;
• ნაბეჭდი ფურცლიდან/დაფიდან გადაწერს სიტყვებს, წინადადებებს;
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
საჭირო მასალა: , კალმები, თაბახის ფურცლები, ფორმატები, მარკერები, საკითხავი წიგნები, წებო ბუკები. ფერადი ფანქრები.დაფა, ცარცი, კომპიუტერი.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: იციან ანბანის ყველა ასო, კითხულობენ სიტყვებს, გამოთქვამენ ვარაუდებს. არიან დაუფლებული ბუკში მუშაობის ელემენტარულ უნარებს.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
მიმოხილვა:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
მიზანი: გაწაფული კითხვის უნარ-ჩვევის ჩამოყალიბება;
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება;
ტექსტიდან ინფორმაციის ამოკრების უნარის განვითარება;
ფრაზებად კითხვის უნარის ჩამოყალიბება.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის ფაზები:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
I მთელი 10 წთ
1. მოისმენენ ფუტკრის ზუზუნის ხმას და გამოიცნობენ(2 წთ)
2. ვიცი, გავიგე, მინდა ვიცოდე სქემაში ბავშვების დახმარებით შევავსებ „ვიცი“ გრაფას
(რა იცით ფუტკრის შესახებ? )(5 წთ)
3. ვკითხულობ ტექსტს ჩემი შექმნილი ელექტრონული რესურსიდან (გაზიარებული მაქვს ბუკებში) (3 წთ)
4. ვარიგებ წიგნებს წყვილებში და ჩემთან ერთად კითხულობენ ბავშვები (1 წთ)
5. გუნდური კითხვა (1 წთ)
6. ქოროში კითხვა (1 წთ)
|
II ნაწილი 15 წთ
1.გაუგებარ სიტყვებზე მუშაობა, სიტყვის კედელი(3 წთ)
2.ტექსტის დაშლა წინადადებებად (წყვილებში ვარიგებ კითხვებს, წიგნში მოძებნიან და გადმოიწერენ პასუხებს. თითო წყვილს თითო კითხვა მიეცემა)
პრეზენტაცია (7 წთ)
3.შევავსებთ „გავიგე“ გრაფას(5 წთ)
|
III მთელი 10 წთ
1. .წინადადებებად დაშლილ ტექსტს ვურიგებ წყვილებს და ავაწყობთ ტექსტს დაფაზე გაკრულ პლაკატზე. (4 წთ)
2.შეჯამება (3 წთ)
| |||||||||||||||||||||||||||||||
სწავლების შემდგომი შეფასება:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
1.დაკვირვება 4 ბავშვზე
მთელ კლასს ვამოწმებ კითხვების საშუალებით: რა გავაკეთეთ? ახალი რა ვისწავლეთ? რა დაგვეხმარა? რა გაგიჭირდათ?
|








გაკვეთილი - ფუტკარი
გაკვეთილის გეგმა
სასწავლო საკითხი: ფუტკარი
|
კლასი: I
Mmoswavle 27
Ppedagogi: nino mamuCiSvili
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
საჭირო დრო: 35 წთ
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
ეროვნუ ეროვნული სასწავლო გეგმის შედეგი:
I. 3. მ 1.3. მოსწავლეს შეუძლია მართლმეტყველების ელემენტარული წესების დაცვა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ქართ. ქართ.1. 4. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ქართ. I. 7. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა.
ქართ. I. 13. მოსწავლეს შეუძლია კარნახით წერა და ნაბეჭდი ტექსტიდან / დაფიდან მარტივი წინადადებების გადაწერა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
• იცავს მანძილს ასოებს შორის;
• ნაბეჭდი ფურცლიდან/დაფიდან გადაწერს სიტყვებს, წინადადებებს;
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
საჭირო მასალა: , კალმები, თაბახის ფურცლები, ფორმატები, მარკერები, საკითხავი წიგნები, წებო ბუკები. ფერადი ფანქრები.დაფა, ცარცი, კომპიუტერი.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: იციან ანბანის ყველა ასო, კითხულობენ სიტყვებს, გამოთქვამენ ვარაუდებს. არიან დაუფლებული ბუკში მუშაობის ელემენტარულ უნარებს.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
მიმოხილვა:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
მიზანი: გაწაფული კითხვის უნარ-ჩვევის ჩამოყალიბება;
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება;
ტექსტიდან ინფორმაციის ამოკრების უნარის განვითარება;
ფრაზებად კითხვის უნარის ჩამოყალიბება.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის ფაზები:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
I მთელი 10 წთ
1. მოისმენენ ფუტკრის ზუზუნის ხმას და გამოიცნობენ(2 წთ)
2. ვიცი, გავიგე, მინდა ვიცოდე სქემაში ბავშვების დახმარებით შევავსებ „ვიცი“ გრაფას
(რა იცით ფუტკრის შესახებ? )(5 წთ)
3. ვკითხულობ ტექსტს ჩემი შექმნილი ელექტრონული რესურსიდან (გაზიარებული მაქვს ბუკებში) (3 წთ)
4. ვარიგებ წიგნებს წყვილებში და ჩემთან ერთად კითხულობენ ბავშვები (1 წთ)
5. გუნდური კითხვა (1 წთ)
6. ქოროში კითხვა (1 წთ)
|
II ნაწილი 15 წთ
1.გაუგებარ სიტყვებზე მუშაობა, სიტყვის კედელი(3 წთ)
2.ტექსტის დაშლა წინადადებებად (წყვილებში ვარიგებ კითხვებს, წიგნში მოძებნიან და გადმოიწერენ პასუხებს. თითო წყვილს თითო კითხვა მიეცემა)
პრეზენტაცია (7 წთ)
3.შევავსებთ „გავიგე“ გრაფას(5 წთ)
|
III მთელი 10 წთ
1. .წინადადებებად დაშლილ ტექსტს ვურიგებ წყვილებს და ავაწყობთ ტექსტს დაფაზე გაკრულ პლაკატზე. (4 წთ)
2.შეჯამება (3 წთ)
| |||||||||||||||||||||||||||||||
სწავლების შემდგომი შეფასება:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
1.დაკვირვება 4 ბავშვზე
მთელ კლასს ვამოწმებ კითხვების საშუალებით: რა გავაკეთეთ? ახალი რა ვისწავლეთ? რა დაგვეხმარა? რა გაგიჭირდათ?
|













სასწავლო საკითხი:
რიცხვის შევსება 10-მდე; რიცხვი 11;
|
კლასი: პირველი
|
საჭირო დრო: 35 წთ
| |
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:
მათ. I.1. მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთს შეუსაბამოს რიცხვები, რიცხვითი სახელები და რაოდენობები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ირჩევს და ქმნის მოცემული რიცხვის შესაბამისი რაოდენობის საგანთა ერთობლიობას და პირიქით – მოცემულ საგანთა ერთობლიობას შეუსაბამებს რიცხვს;
კითხულობს და წერს რიცხვებს; გამოსახავს მათ სხვადასხვა მოდელის გამოყენებით;
გამოყოფს მითითებული რიცხვების შესაბამისი რაოდენობების ჯგუფებს გროვაში (მაგალითად, გამოყოფს ათეულს გროვაში).
მათ. I.3. მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთთან დააკავშიროს თვლა, რიცხვებს შორისდამოკიდებულებები და შეკრება-გამოკლების მოქმედებები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
სიტყვიერად აღწერს შეკრების, გამოკლების, ტოლობის და შედეგის ცნებებს სხვადასხვა კონტექსტში (მაგალითად, "დავუმატოთ", "მოვაკლოთ", მიმატება - გაზრდა; გამოკლება – შემცირება, განცალკევება, განსხვავება);
ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას (მაგალითად, “რამდენით გაიზარდა/შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;
ზეპირად ანგარიშისას იყენებს 1-ის ტოლი ბიჯით თვლას, ან სხვა ხერხს და ახდენს შეკრება-გამოკლების მოქმედებათა ურთიერთშებრუნებულობის დემონსტრირებას მოდელის გამოყენებით;
მოცემული გროვისათვის ასახელებს ამ გროვის მითითებულ რაოდენობამდე შესავსებად საჭირო დამატებით რაოდენობას; ზეპირად ასრულებს 10-ის გავლით შეკრება-გამოკლებას და ახდენს გამოყენებული ხერხის დემონსტრირებას.
| |
საჭირო მასალები: ფორმატები, წებოვანი ქაღალდები, მაგნიტური დაფა,მაგნიტური ფიგურები, მარკერები, დიდი ზომის ჩხირები, რიცხვითი ღერძი, სტიკერები, კომპიუტერი, დაფა, ცარცი, ბარათები, დომინოსებრი სქემები, შუქნიშნები, ჩხირები ბავშვების გვარებით.
| |
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: 10-ის შედგენილობის ცოდნა, 10-ის ფარგლებში შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირების უნარ-ჩვევა, რიცხვის 10-მდე შევსების თვალსაჩინოების დახმარებით დემონსტრირების უნარ-ჩვევა, გროვაში მითითებული რიცხვების შესაბამისი რაოდენობების ჯგუფების გამოყოფის უნარი.
| |
მიმოხილვა:
| |
გაკვეთილის მიზნები:
ძირითადი მიზანი: მოსწავლემ ისწავლოს 10-დან 11-ის მიღება; ათეულის შეკვრა და გამოყოფა რიცხვიდან.
თანმდევი მიზნები: მოსწავლეს განუმტკიცდეს 10-ის ფარგლებში ზეპირი ანგარიშის უნარ-ჩვევები; რიცხვთა შედგენილობის ცოდნა; მარტივი პრობლემის გადასაჭრელად თვალსაჩინოების გამოყენების უნარ-ჩვევები; სიტყვიერად აღწეროს შეკრების, გამოკლების ცნებები სხვადასხვა კონტექსტში ; მოახდინოს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირება.
| |
გაკვეთილის შედეგად მოსწავლეს ეცოდინება: რიცხვთა შედგენილობა 10-ის ჩათვლით; შეკრება-გამოკლება 10-ის ფარგლებში; თვლა და უკუთვლა 20-ის ფარგლებში; ორობით თვლა და უკუთვლა 20-ის ფარგლებში; მარტივი პრობლემის გადასაჭრელად თვალსაჩინოების გამოყენება;
გააზრებული ექნება: რიცხვები გამოხატავს საგანთა რაოდენობას გროვაში; საგნების გროვების გაერთიანება არის შეკრება და მათ საერთო რაოდენობას გამოსახავს რიცხვების ჯამი; საერთო რაოდენობიდან გროვის გამოცალკევება არის გამოკლება და დარჩენილ რაოდენობას გამოსახავს სხვაობა;
შეეძლება: ათეულის გამოყოფა გროვიდან, 11-ის ქართული სახელდების მიხედვით მის შეგენილობაზე მსჯელობა, წინა და მომდევნო რიცხვების პოვნა.10-დან 11-ის მიღება და პირიქით რიცხვითი ღერძის გამოყენებით.
| |
წინასწარი შეფასება:
| |
წინა დღეებში თვალის მიდევნებისა და მოსმენის, აგრეთვე მოკლე ჩანაწერების საშუალებით დავადგინე არასაკმარისი მზაობის რამდენიმე ბავშვი, რომლებსაც ერთ ჯგუფში ვამუშავებ და დახმარებას გავუწევ დამხმარე კითხვების საშუალებით. დანარჩენი ჯგუფები იმუშავებენ დამოუკიდებლად.
| |
გაკვეთილის ფაზები:
| |
წინასწარ: (20წთ) წინარე ცოდნის გააქტიურებას მოვახდენ მათემატიკური თამაშებით,
ü ორობით თვლა წრეში 20-მდე;
ü წყვილებში ტაშების შევსება 10-მდე;
ü ორეულებზე, სამეულებზე, ოთხეულებზე, ხუთეულებზე კაკუნით განსაზღვრავენ რომელი ერთნაირი რიცხვების შეკრების შედეგად მიიღება 10.
ü საშინაო დავალების ერთობლივი შემოწმება:მოიფიქრეთ 6 ტოლობა, რომლის მნიშვნელობა 10-ის ტოლია. შემოწმებისას ბავშვები გამოიყენებენ შუქნიშნებს. გამოვიყენებ სახელობით ჩხირებს.
ü ჯგუფურად იმუშავებენ თვალსაჩინოებების დემონსტრირებით 10-ის შევსებაზე.
ü მოახდენენ ნამუშევრების პრეზენტაციას;
| |
განმავლობაში: მოსწავლეებს გავაცნობ გაკვეთილის თემას: 10-დან 11-ის მიღება; ვიწყებთ 10-დან 20-მდე რიცხვების შესწავლას;
ü ვითვლით გუნდურად 10-დან 20-მდე და უკან, 20-დან 10-მდე.
ü ყურადღებას გავამახვილებინებ 10-ის მომდევნო რიცხვზე , დავარიგებ ჯგუფებში დიდი ზომის ჩხირებს, ვთხოვ გადაითვალონ 10 ჩხირი და მიიღონ 11. მიუდებენ კიდევ 1 ჩხირს და მიხვდებიან, რომ 11 მიიღება 10-ზე 1-ის მიმატებით. შემდეგ ვთხოვ გამოყონ 10 ჩხირი ცალკე და შეკრან რეზინით, გაიაზრებენ, რომ შეკრული აქვთ 10 ერთეული და მას დავარქმევთ ახალ სახელს, ათეულს. ისევ შეადგენენ 11-ს, ამჯერად უკვე 1 ათეულით და 1ერთეულით, მიხვდებიან რომ ეს რიცხვი ჩაიწერება 11. დაფაზე ბავშვების კარნახით დავწერ 10-დან 11-ის მიღების ტოლობას.
ü ყურადებას გავამახვილებთ რიცხვის სახელდებაზე: თ-ერთ-მეტი. რას ნიშნავს ერთ-მეტი? რაზე ერთით მეტია? რა არის თ?
| |
შემდგომ:
ü ინდივიდუალურად ჩაწერენ ბარათებზე 11-ის წინა და მომდევნო რიცხვებს.
ü ჯგუფებში დარიგებული მექნება ფორმატზე აგებული რიცხვითი ღერძი,რომელზეც ისრით გამოსახავენ 1-3-5 ჯგუფში 10+1(10-დან 11-ის მიღების ხერს), 2-4 ჯგუფები 11-1(11-დან 10-ის მიღების ხერხს).
ü პრეზენტაციას გააკეთებს მხოლოდ 2 ჯგუფი(1 შეკრებაზე, მეორე გამოკლებაზე), რომლებსაც შეხვდება ტომარაში ჩაყრილი ფიგურებიდან წითელი ფიგურა.
| |
მთელ კლასთან მუშაობის კომპონენტი: ყველა აქტივობა, გარდა 10-მდე შევსების ჯგუფური მუშაობისა;
| |
დიფერენცირებული მუშაობის კომპონენტი: ჯგუფური მუშაობა 10-ის შევსებაზე;
| |
სწავლების შემდგომი შეფასება: მთელ კლასს ვამოწმებ კითხვების საშუალებით: რა გავაკეთეთ? ახალი რა ვისწავლეთ? რა დაგვეხმარა? რა გაგიჭირდათ? გარდა ამისა ვაკვირდები 4 ბავშვს და ვავსებ შეფასების რუბრიკას (დანართი)
| |
დამატებითი რესურსები: შუქნიშნები, ჩხირები ბავშვების გვარებით, ტომარაში ჩაყრილი სხვადასხვა ფერის ბურთები.
|
გეგმა-კონსპექტი
წინასწარ (20წთ)
აქტ. 1. მათემატიკური თამაში-წრეში დგანან ბავშვები და ითვლიან 2-ობით. (2წთ)
აქტ. 2. ტაში წყვილებში-ერთი მოსწავლე უკრავს რამდენიმე ტაშს, მეორე უკრავს იმდენს, რომ ტაშების რაოდენობა შეივსოს 10-მდე. (2წთ)
აქტ. 3.კაკუნი დაფაზე (1წთ)


















რამდენჯერაც დავაკაკუნებ რომელიმე ბარათზე, იმდენჯერ უნდა გადაითვალონ და დაასახელონ შესაბამისი რიცხვი.
აქტ. 4. საშინაო დავალების ერთობლივი შემოწმება- მოიფიქრეთ 6 ტოლობა, რომლის მნიშვნელობა 10-ის ტოლია. შემოწმებისას ბავშვები გამოიყენებენ შუქნიშნებს. გამოვიყენებ სახელობით ჩხირებს. (5 წთ)
აქტ. 5. ჯგუფური მუშაობა-შევავსოთ 10-მდე. 5 ჯგუფი შეიქმნება, ყველას სხვადასხვა დავალება ეძლევა 1.წრეზე ჩამოწერილია რიცხვები 1-დან 9-მდე. წებოვან ქაღალდებზე წერია რიცხვები 1-დან 9-მდე. დააწყვილებენ ისე, რომ მიიღონ 10. (5წთ)
2.ცხრილში, მეორე მწკრივში უნდა შეიტანონ ისეთი რიცხვები, რომ 10-მდე
შეივსოს სვეტები.
3
|
7
|
2
|
8
|
1
|
9
|
5
|
0
|
6
|
4
|
3.შეავსონ დომინოსებური სქემები და დაწერონ შესაბამისი ტოლობები:













































5.მაგნიტურ დაფაზე არის მაგნიტური ფიგურების მწკრივები, უნდა დაალაგონ იმდენი ფიგურა, რომ შეივსოს 10-მდე.
აქტ.6.პრეზენტაცია (5წთ)
განმავლობაში (6წთ)
აქტ.7. კლასს გავაცნობ გაკვეთილის მიზანს, გადავდივართ 10-დან 20-მდე რიცხვების შესწავლაზე. ვითვლით გუნდურად 10-დან 20-მდე და უკუ. ვსვამ კითხვას: (5წთ)
--- რა ყოფილა 10-ის მომდევნო რიცხვი?
ვმუშაობთ ჯგუფურად:
ვარიგებ დიდი ზომის ჩხირებს, ვთხოვ გადაითვალონ და დაალაგონ მაგიდებზე 10 ჩხირი და გახადონ 11. მიხვდებიან, რომ 10-ზე 1-ის მიმატებით მიიღება 11. შემდეგ ვთხოვ გამოყონ 10 ჩხირი ცალკე და შეკრან რეზინით, გაიაზრებენ, რომ შეკრული აქვთ 10 ერთეული და მას დავარქმევთ ახალ სახელს, ათეულს. ისევ შეადგენენ 11-ს, ამჯერად უკვე 1 ათეულით და 1ერთეულით, მიხვდებიან რომ ეს რიცხვი ჩაიწერება 11. დაფაზე ბავშვების კარნახით დავწერ 10-დან 11-ის მიღების ტოლობას.
აქტ. 8. რიცხვის სახელდების გააზრება: თ-ერთ-მეტი (1წთ)
-რას ნიშნავს ერთ-მეტი?
-რაზე ერთით მეტია 11?
-რას ნიშნავს პირველი ასო თ?
შემდგომ (9წთ)
აქტ. 9. ყველას წინასწარ აქვს დარიგებული ინდივიდუალური ბარათი, ჩაწერენ 11-ის წინა და მომდევნო რიცხვებს. (2წთ)
10
|
აქტ.10. ჯგუფებში აქვთ რიცხვითი ღერძი, 3 ჯგუფი გამოსახავს მასზე 1-ის მიმატებას გრაფიკულად, ისრით, 2 ჯგუფი გამოკლებას 11-1. პრეზენტაციას გააკეთებს თითო ჯგუფი, რომელსაც ჯადოსნური ტომრიდან შეხვდება მითითებული ფერის ფიგურა. (4წთ)
აქტ.11. შეფასება (2წთ)
მთელ კლასს ვამოწმებ კითხვების საშუალებით:
-რა გავაკეთეთ?
- ახალი რა ვისწავლეთ?
- რა დაგვეხმარა?
-რა გაგიჭირდათ?
-თქვენ თვითონ კმაყოფილები ხართ თუ არა დღევანდელი გაკვეთილით?
საშინაო დავალება-აიღეთ 11 ფანქარი და გაანაწილეთ ორ ყუთში; განიხილეთ რამდენიმე ვერსია; (1წთ)
გარდა ამისა ვაკვირდები 4 ბავშვს და ვავსებ განმავითარებელი შეფასების სქემას: (3; 2; 1)
მოსწავლის გვარი სახელი
|
თარიღი
|
გამოყოფს ათეულს გროვაში
|
სიტყვიერად აღწერს შეკრების, გამოკლებისცნებებს
|
იყენებს რიცხვით ღერძს შეკრება -გამოკლების დემონსტრირებისათვის
|
სასწავლო საკითხი:
გამოკლება ათეულზე გადასვლით
|
კლასი: პირველი
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
მასწავლებელი
|
ნინო მამუჩიშვილი
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
საჭირო დრო: 35 წთ
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:
მათ. I.3. მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთთან დააკავშიროს თვლა, რიცხვებს შორისდამოკიდებულებები დაშეკრება-გამოკლების მოქმედებები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
• სიტყვიერად აღწერს შეკრების, გამოკლების, ტოლობის და შედეგის ცნებებს სხვადასხვა კონტექსტში(მაგალითად, "დავუმატოთ", "მოვაკლოთ", მიმატება - გაზრდა; გამოკლება – შემცირება, განცალკევება, განსხვავება);
• ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას (მაგალითად, “რამდენით გაიზარდა/შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;
• მოცემული გროვისათვის ასახელებს ამ გროვის მითითებულ რაოდენობამდე შესავსებად საჭირო დამატებითრაოდენობას; ზეპირად ასრულებს 10-ის გავლით შეკრება-გამოკლებას და ახდენს გამოყენებული ხერხისდემონსტრირებას.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
საჭირო მასალები: ფორმატები, დაფა, ცარცი, ბარათები რიცხვების გრაფიკული გამოსახულებით, რვეულები, რიცხვებიანი ბარათები, ბარათები ამოცანებით.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: ცნობს რიცხვებს 20-მდე; გამოყოფს ერთეულებს და ათეულებს 10-დან 20-მდე რიცხვებში; იცის ამ რიცხვების შედგენილობა; იცის რამდენით მეტია თითოეული რიცხვი 10-ზე.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მიმოხილვა:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის მიზნები:
ძირითადი მიზანი: მოსწავლემ ისწავლოს ნაწილ-ნაწილ გამოკლება 10-ის გავლით.
თანმდევი მიზნები: მოსწავლეს განუმტკიცდეს 20-ის ფარგლებში ზეპირი ანგარიშის უნარ-ჩვევები; რიცხვთა შედგენილობის ცოდნა; მარტივი პრობლემის გადასაჭრელად თვალსაჩინოების გამოყენების უნარ-ჩვევები;სიტყვიერად აღწეროს გამოკლების ცნება სხვადასხვა კონტექსტში ; მოახდინოს გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირება.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის შედეგად მოსწავლეს ეცოდინება: ნაწილ-ნაწილ გამოკლების დროს მთლიანი რაოდენობა უნდა დაიყვანოს 10-მდე და შემდეგ გამოაკლოს დარჩენილი. რაოდენობიდან გროვის გამოცალკევება არის გამოკლება და დარჩენილ რაოდენობას გამოსახავს სხვაობა;
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
წინასწარი შეფასება:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
წინა დღეებში თვალის მიდევნებისა და მოსმენის, აგრეთვე მოკლე ჩანაწერების საშუალებით დავადგინე არასაკმარისი მზაობის რამდენიმე ბავშვი, რომლებსაც ერთ ჯგუფში ვამუშავებ და დახმარებას გავუწევ დამხმარე კითხვების საშუალებით. დანარჩენი ჯგუფები იმუშავებენ დამოუკიდებლად.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის ფაზები:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
წინასწარ: (10წთ) წინარე ცოდნის გააქტიურებას მოვახდენ მათემატიკური თამაშებით,
ü .ბარათებს ვაჩვენებ და ასახელებენ რიცხვს, გამოყოფენ ათეულს და ერთეულს;(მთელი კლ)
2წთ
ü .წარმოადგენენ ჯამის სახით რიცხვებს სახელდების მიხედვით (წყვილებში) 3წთ
ü .გამოკლების რამდენიმე მაგალითი სრულდება დაფაზე
17 – 2= 18 – 5= 16 – 6=
იყენებენ რიცხვის შედგენილობას და ადგენენ რომელი გამოკლება შესრულდა ყველაზე ადვილადაქედან. 4წთ
ü დავასახელოთ ამ ტიპის გამოკლების მაგალითები (გამოვიყენებ გამოსაძახებელ ჩხირებს და შუქნიშნებს) 1წთ
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
განმავლობაში: (8წთ)მოსწავლეებს გავაცნობ გაკვეთილის თემას: nawil-nawil gamokleba, ანუ ორნიშნა რიცხვიდან ერთნიშნას გამოკლება ათზე გავლით;
ü .ჯგუფებში რიცხვების გრაფიკული გამოსახულებების საშუალებით შეასრულებენ გამოკლებას ათეულზეგადასვლით და ჩაწერენ შესაბამის ტოლობას გრძლად; 3წთ
ü 6. პრეზენტაცია; 5წთ
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
შემდგომ: (17 წთ)
ü .პლაკატზე ან დაფაზე შესრულდება ნაწილ-ნაწილ გამოკლების ნიმუშები 4წთ
ü ჯგუფებში შეასრულებენ ამოცანას, გამოიყენებენ ნაწილ-ნაწილ გამოკლების ხერხს. 4წთ
ამ დროს ჰომოგენურ ჯგუფში ვაძლევ ერთ მაგალითს ნაწილ-ნაწილ გამოკლების შესასრულებლად (ვეხმარები კითხვების საშუალებით ახალი მასალის (განმტკიცებაში)
ü პრეზენტაცია 5წთ
ü ბარათებზე ინდივიდუალურად შეასრულებენ ნაწილ-ნაწილ გამოკლების 1 მაგალითს 2წთ
ü შეფასება 2წთ
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მთელ კლასთან მუშაობის კომპონენტი: ყველა აქტივობა, გარდა ამოცანის ამოხსნისა ჯგუფებში;
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
დიფერენცირებული მუშაობის კომპონენტი: მყავს 1 ჰომოგენური ჯგუფი, რომელსაც მიეცემა ინდივიდუალურად თითო მაგალითი ნაწილ-ნაწილ გამოკლების შესასრულებლად.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
სწავლების შემდგომი შეფასება: მთელ კლასს ვამოწმებ კითხვების საშუალებით: რა გავაკეთეთ? ახალი რა ვისწავლეთ? რა დაგვეხმარა? რა გაგიჭირდათ? გარდა ამისა ვაკვირდები 4 ბავშვს და ვავსებ შეფასების რუბრიკას .
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
დამატებითი რესურსები: შუქნიშნები, ჩხირები ბავშვების გვარებით
|
No comments:
Post a Comment